Podavalsko jezero Trešnja je pravi dragulj među beogradskim jezerima. Ovo veštačko jezero okruženo šumom nalazi se u naselju Mala Ivanča, na samoj granici opština Voždovac i Sopot.
Jezero je udaljeno tridesetak kilometara od centra Beograda i do njega se stiže avalskim, odnosno starim kragujevačkim putem. Skretanje sa glavnog puta je relativno dobro obeleženo i do jezera se stiže jednosmernim putem kroz šumu, pored ograđenog lovišta „Trešnja“. Jednim delom uz put i na travnatoj površini postoje klupe i drveni stolovi pa ovo izletište pomalo liči na Topčider i Košutnjak. Često se mogu videti izletnici koji spremaju roštilj, biciklisti ili ljudi jednostavno željni svežeg vazduha.
Jezero Trešnja je dugačko je 150 metara, a prosečna širina mu je oko 30 metara. Obala je prostrana i sasvim pristupačna a nekada bila potpuno ozidana betonom. Vremenom se ovaj zid na nekim mestima urušio, a nikada nije popravljen. Jezero se nalazi u središtu listopadno-četinarske šume a u blizini se nalaze i dva izvora. Prodavnice u blizini nema. Nažalost, zbog nedostatka kanti za đubre, ambalaža često završi tamo gde joj nije mesto.
Leti je ovo čisto jezero prava oaza za kupače pa i ne čudi što su lokalni klinci na brani sami postavili dasku za skokove u vodu. Koliko je ovo mesto lepo za kupanje, pokazala nam je i Seka Sabljić kada se ovde, na Trešnji, potpuno bez odeće kupala, snimajući čuvenu scenu iz filma „Maratonci trče počasni krug“ Slobodana Šijana. Tokom snimanja ceo lokalitet bio je blokiran kako bi se sprečilo okupljanje radoznalih posmatrača. Nije samo Seka bila golišava, već i njen partner Bora Todorović.
Na Trešnji svoj mir, pored kupača mogu pronaći i ribolovci. Peca se bela riba, deverika, babuška i poneki šaran. Grupa zaljubljenika u ovo jezero godinama ga samoinicijativno poribljava šaranom i deverikom.
Pored jezera, nalazio se hotel sa prelepim restoranom koji je, nažalost, krajem devedesetih godina prošlog veka napušten a ubrzo i uništen. Od tad, ni jezero se ne održava; zajednica u ovo jezero nije uložila ništa u poslednjih 30 godina. Osim čuvene daske za skokove u vodu, ljudska ruka tu već decenijama ništa nije dodala.
Ovo prelepo mesto za izlet trebalo bi da izgleda mnogo bolje kada neuređeni prostor oko vode zamene sportski tereni, kamp prostor, staze za šetnju. Naime, detaljnim urbanističkim planom odavno je predviđeno izmuljavanje jezera, izgradnja savremenog sportsko-rekreativnog centra, a na samom jezeru je planirana izgradnja drvenih platoa sa ležaljkama, suncobranima… U planu je i izgradnja marine, ribljeg restorana i kafića. Nažalost, još nisu definisani rokovi za završetak, a ni početak radova…