Romska slava Tetka Bibija obeležena na Voždovcu

Pripadnici romske nacionalnosti u Srbiji i širom sveta danas slave Tetka Bibiju, isceliteljku i zaštitnicu dece, a ovim povodom tradicionalno je upriličena proslava u Udruženju „Rom” na Voždovcu, kojoj su prisustvovali predstavnici Opštine.

Poverenik za ljudska i manjinska prava Zlatko Lenhart i poverenik za pitanja Roma Zvonko Mitrović položili su venac na spomenik Tetka Bibiji koji se nalazi u dvorištu Udruženja, u Ulici gospodara Vučića.

Svečanost koja je priređena u čast romskoj zaštitnici počela je rezanjem slavskog kolača i paljenjem sveća u maloj kapeli u dvorištu, da bi se druženje nastavilo uz posnu trpezu u prostorijama Udruženja.

Beogradski Romi slave Tetka Bibiju od sredine 19. veka, mada postoje tvrdnje da se kult nekanonizovane svetiteljke poštovao i ranije.

Legenda kaže da je stara žena, sa svoja dva jareta, prolazila kroz jedno selo u davna vremena kada je vladala smrtonosna bolest kuga, pokušavajući da nađe utočište od kiše. Niko nije hteo da je pusti u kuću, sve dok nije stigla do siromašne porodice sa šestoro bolesne dece. Podelili su sa Bibijom parče hleba, a ona je njihovu decu do jutra izlečila.

Tagovi:

Pročitajte još: