NA VOŽDOVCU OBELEŽEN PANEL DISKUSIJOM „POMOZI MI DA TI POMOGNEM“ POVODOM SVETSKOG DANA MENTALNOG ZDRAVLJA

Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju – Voždovac je povodom 10. oktobra Svetskog dana mentalnog zdravlja organizovalo panel diskusiju POMOZI MI DA TI POMOGNEM na kojoj su o značaju podrške porodici za što kvalitetniji život osoba sa smetnjama u razvoju govorili predstavnica Ministarstva za brigu o porodici i demografiju dr Julijana Stanisavljević, direktor OŠ „Miodrag Matić“ dr Zoran R. Andrejić, sekretar Saveza MNRO Srbije Marijana Taranović Todorović, sistemski porodični psihoterapeut Olivera Marković, i Biljana Janković, roditelj deteta sa smetnjama u razvoju.

Okupljenima u Opštini Voždovac dobrodošlicu su poželeli članovi Veća Bojana Jakšić, Ivana Banjac i Goran Uskoković naglasivši da i na ovaj način žele da pruže podršku u borbi za očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja.

Rad Ministarstva predstavila je dr Julijana Stanisavljević istakavši da je oformljena posebna organizaciona jedinica pri Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju, za podršku porodicama dece obolele od retkih bolesti.

U saradnji sa drugim državnim institucijama i sa udruženjima pacijenata, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju baviće se pružanjem pomoći u ostvarivanju potreba iz sistema socijalne zaštite, prosvete, obezbeđivanjem psihološke podrške pacijentima i njihovim porodicama i donošenjem mera za unapređenje kvaliteta života porodica sa decom obolelom od retkih bolesti. Ova organizaciona jedinica će imati predstavnike u svim komisijama i radnim grupama u kojima se odlučuje o izmenama zakona i drugim strateškim dokumentima vezanim za retke bolesti.

U Dr Zoran R. Andrejić direktor škole koja se bavi obrazovanjem dece sa cerebralnom paralizom i višestrukim smetnjama u razvoju, govorio je o problemima i poteškoćama sa kojima se roditelji i deca suočavaju prilikom polaska deteta u školu, o oblicima podrške koji se nude kroz sistem obrazovanja, kao i da se tokom školovanja kontinuirano radi na izvčlačenju maksimuma postignuća kod svakog deteta.

Sekretar Saveza MNRO Srbije Marijana Taranović Todorović je predstavila programe podrške koji se ostvaruju kroz rad Udruženja i naglasila važnosti udruživanja roditelja i stručnjaka.

O svojim iskustvima u radu sa porodicama i sa kojim se problemima najčešće susreće u radu sa ovom osetljivom grupom govorila je Olivera Marković sistemski porodični psihoterapeut. Ona je istakla da je neophodna edukacija na koji način roditeljima saopštiti vest da dete ima inavliditet.

Majka dečaka sa smetnjama u razvoju Biljana Janković, svedočila o svojim ličnim iskustvima, koji su joj oblici podrške bili dostupni, a koji bi bili potrebni, a nisu dostupni. Veliki broj prisutnih roditelja dece sa smetnjama u razvoju izneo je svoja iskustva i probleme sa kojima se suočavaju kao i niz predloga kako unaprediti i olakšati život dece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica.

Tagovi:

Pročitajte još: